İçeriğe geç

Buzdolabına Elektrik Gelmiyor

  Buzdolabınıza Elektrik Gelmiyorsa Sorun Giderme Yönergesi

  Buzdolabı, modern bir evde olmazsa olmaz bir cihazdır. Ancak buzdolabınıza elektrik gitmemesi, yiyeceklerinizin bozulmasına ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Buzdolabınıza elektrik gelmiyorsa, sorunu hızlı bir şekilde teşhis etmek ve çözmek için şu sorun giderme adımlarını izleyin:

  1. Elektrik Kesintilerini Kontrol Edin

  İlk adım, bölgenizde elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu bölgenizdeki elektrik kesintisi haritasını kontrol ederek veya yerel elektrik şirketinizi arayarak yapabilirsiniz. Elektrik kesintisi varsa, enerjinin geri gelmesini beklemeniz gerekecektir.

  2. Sigortaları ve Devre Kesicileri Kontrol Edin

  Buzdolabınıza giden elektrik, bir sigorta veya devre kesici ile korunmuş olabilir. Sigortalar, elektrik akımı çok yüksek olduğunda yanar. Devre kesiciler ise aşırı yüklenme veya kısa devre gibi elektriksel arızaları algıladıklarında devrede kesintiye neden olur.

  Buzdolabınızın sigortasını veya devre kesicisini bulmak için elektrik panonuzu kontrol edin. Yanmış bir sigorta, içinden geçen ince bir tel gibi görünecektir. Devre kesici takılıyorsa, “kapalı” konumuna kaymış olacaktır.

  Yanmış bir sigortayı değiştirin veya devre kesiciyi tekrar açın. Buzdolabınıza tekrar elektrik gelip gelmediğini kontrol edin.

  3. Fişi Kontrol Edin

  Buzdolabınızın fişinin prize tam olarak takılı olduğundan emin olun. Fişte gevşek bağlantılar veya hasar olup olmadığını kontrol edin. Fiş hasarlıysa, yenisiyle değiştirin.

  4. Elektrik Kablosunu Kontrol Edin

  Buzdolabının elektrik kablosunda kırık veya hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Hasar görmüş bir kablo, elektriğin buzdolabına ulaşmasını engelleyebilir. Kabloyu dikkatlice kontrol edin ve hasar görürse bir elektrikçiye değiştirtin.

  5. Arızalı Bir Soğutucu Kompresör

  Soğutucu kompresör, buzdolabının kalbidir ve buzdolabındaki havayı soğutur. Kompresör arızalanırsa, buzdolabınıza elektrik gelse bile soğutmayacaktır.

  Kompresörün arızalı olup olmadığını kontrol etmek için buzdolabının arkasına gidin ve çalışıp çalışmadığını dinleyin. Bir uğultu veya tıkırtı sesi duyabilmelisiniz. Kompresör çalışmıyorsa, bir elektrikçiye veya buzdolabı tamircisine başvurmanız gerekecektir.

  6. Arızalı Bir Termostat

  Termostat, buzdolabının iç sıcaklığını algılar ve soğutucu kompresörünü açıp kapatarak sıcaklığı sabitler. Termostat arızalanırsa, buzdolabına elektrik gelse bile soğutmayabilir.

  Termostatın arızalı olup olmadığını kontrol etmek için buzdolabınızın sıcaklığını bir termometre ile ölçün. Sıcaklık çok yüksekse (5 Santigrat derecenin üzerinde), termostat arızalı olabilir. Termostatın değiştirilmesi için bir elektrikçi veya buzdolabı tamircisine başvurmanız gerekir.

  7. Buzdolabının Buz Çözme Sistemini Kontrol Edin

  Buz çözme sistemi, buzdolabının buz çözülmesini ve yiyeceklerin donmasını önler. Buz çözme sistemi arızalanırsa, buzdolabının içinde aşırı buzlanma meydana gelebilir ve bu da elektrik akışını engelleyebilir.

  Buz çözme sistemini kontrol etmek için buzdolabının arkasına gidin ve buz çözme ısıtıcısını bulun. Isıtıcının çalışıp çalışmadığını anlamak için bir voltmetre ile test edin. Isıtıcının arızalı olması durumunda, bir elektrikçi veya buzdolabı tamircisi tarafından değiştirilmesi gerekir.

  Sonuç

  Buzdolabınıza elektrik gelmiyorsa, sorunu teşhis etmek ve çözmek için bu sorun giderme adımlarını izleyin. Sorunu kendiniz çözemiyorsanız, bir elektrikçi veya buzdolabı tamircisinden profesyonel yardım almanız gerekebilir. Buzdolabınıza olabildiğince çabuk elektrik gelmesini sağlamak, yiyeceklerinizi güvende tutmaya ve rahatsızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

  Buzdolabı motoru ısınıyor soğutmuyor
  Kombi sıcak su ısınıp soğuyor
  Bulaşık makinesi neden çalışmaz
  Bosch çamaşır makinesi su alma Ayarı
  Vestel buzdolabı De on hatası
  444 55 45
  Profilo-servis.com Altusservis.net Baymak Servis İstanbul Demirdöküm Servis İstanbul Kombicozum.com Arizacozum.com